Moja – NASZA – mała konstytucja

Rodzinny kodeks postępowania (mimo, że nieformalny) reguluje wszystko, co dzieje się w domu…

Po co są zasady?

Wyobraź sobie kraj, który nie jest opisany żadnymi zasadami. Nie ma prawa, nie ma kodeksów (drogowego, wykroczeń, etc.) – nie ma więc też sądów. Może byłoby to tańsze, łatwiejsze, bo jeśli nie ma zasad, to też nie musi być władzy ustawodawczej i sądowniczej. Ale jak sobie o tym pomyślisz, to co widzisz? Radość, dobrą zabawę? Dla wszystkich?

Zasady są po to, aby regulować życie różnego rodzaju wspólnot. I nie ma znaczenia, czy to wielki kraj, czy małżeństwo. Zasady wprowadzają porządek, wyznaczają akceptowany sposób zachowania – nie ma zatem wątpliwości, że są niezbędne!

Kto ustala zasady?

Rodzina do dobrego funkcjonowania i dla rozwoju jej członków potrzebuje zasad. Każda rodzina (począwszy od stadium małżeństwa) ustanawia w miarę upływu czasu swoje prawa i zasady. Są one zwykle elastyczne, ewaluują z czasem, w miarę rozwoju kobiety, mężczyzny i dorastania dzieci, jednak jedno jest pewne. Zasady ustalają rodzice. Zasady ustalają dorośli, a przynajmniej tak powinno być. Oczywiście dzieci też mają wpływ na to, jak funkcjonuje rodzina, warto posłuchać, co jest dla nich ważne, ale koniec końców to dorośli są odpowiedzialni za rodzinę. Dorośli też powinni egzekwować zasady, które ustalili.

Zasady w rodzinie są składową wielu elementów. W społecznej świadomości są “narysowane” role kobiety, mężczyzny. Obecnie obraz ten zmienia się bardzo dynamicznie, ale ciągle jeszcze obecny jest obraz ról z małżeństwie i rodzinie – żona, która dba o rodzinę, o męża, o porządek w domu, o gotowanie ….. i mąż, który przynosi do domu pieniądze, ale też musi wypoczywać, bo ciężko pracuje. Tylko gazeta w fotelu zmieniła się w smartfona. Oczywiście w czasach, kiedy kobieta zwykle musi pracować zawodowo, role te coraz mniej ostro się rysują. Ale ciągle jeszcze są obecne.! Jeśli tak “działa” Twoja rodzina – Ty i Twój mąż – to o ile uważasz, że to jest ok, to w porządku. Nie ma w tym nic złego. Pytanie tylko, czy Ty się na to godzisz? I czy to na pewno Twój wybór? Czy Tobie może wpojono przekonanie o tym, że właśnie tak powinna funkcjonować rodzina?

A może jednak wolisz inaczej? Może da się podzielić na równo (choć to oczywiście pojęcie bardzo względne 🙂 ).

Wszystko to, co reguluje życie Twojej rodziny to swego rodzaju zasady, które powstały razem z Waszą rodziną. Zadaj sobie pytanie – czy zasady, które panują w Twoim domu są ok? Czy atmosfera w Twojej rodzinie służy Wam? Czy ty się dobrze czujesz, gdy jest tak jak jest? Jak czują się inni? Jak o sobie myślisz, to jesteś superszczęśliwa i uważasz, że w Twoim życiu jest wszystko ok? Czy może coś chciałabyś zmienić, czegoś Ci za mało, za dużo? Może Ci po prostu jakoś niewygodnie, tylko nie bardzo wiesz, gdzie ciśnie? A może dobrze wiesz, gdzie, ale nie wiesz, jak to zmienić?

Na początek pomyśl, co jest nie tak, a przede wszystkim czego potrzebujesz. Możesz też przyjrzeć się, jak funkcjonuje Twój dom, jakie są w nim najważniejsze zasady. Pomyśl, czy one Ci odpowiadają. Czy uważasz, że wszystko jest ok, czy może potrzebujesz lekko zmienić zasady w Waszym domu, aby zrobić dla siebie trochę przestrzeni?

Bo przecież pamiętasz stare polskie powiedzenie, że zasady są po to, by je łamać :)? Ale przede wszystkim – zasady możesz negocjować ze swoimi bliskimi, możecie je wspólnie zmieniać. I mimo, że na początku jest opór, jest trudno, bo może reszcie rodziny jest wygodnie, że większość obowiązków i odpowiedzialności spada na Ciebie, ale w końcu przyjdzie moment, że nie będą mieli wyjścia i będą musieli zaakceptować to, że Ty się zmieniasz, a więc zmieniają się też niektóre zasady. I koniec końców okażą się te zmiany korzystne dla wszystkich! Musisz być tylko konsekwentna i wprowadzać zmiany drogą ewolucji, a nie rewolucji, bo Ci wszyscy zdezerterują albo wybuchnie wojna domowa. A Ty znów zostaniesz z garami na kuchni i górą prania sama. A do tego rozliczeniami z pracy, do których usiądziesz gdzieś koło północy.

Każdy z nas jest inny, a więc i każda rodzina jest inna. A zatem też w każdej rodzinie będą dobrze służyć inne zasady. Pracujcie nad nimi, zmieniajcie je, negocjujcie. To fajny sposób na wzajemne poznanie siebie oraz pogłębianie więzi oparte o dialog i wzajemny szacunek.

Zbiór uniwersalnych zasad, które dobrze wpływają na funkcjonowanie rodziny znajdziesz tutaj, więc jeśli chcesz, to przeczytaj je, aby mieć inspirację. W komentarzu możesz dać znać, jak to jest w Twojej rodzinie i czego potrzebujesz, aby zrobić przestrzeń dla siebie 🙂

Dodaj komentarz