Mama – najważniejsza osoba na świecie!?

Matka nie musi wszystkiego rozumieć – wystarczy, żeby kochała i ochraniała. No i była dumna.

Paulo Coelho

Wypij herbatę z mamą, którą nosisz w sobie. Pomyśl, czym to naprawdę jest…

Mama – chyba żaden inny wyraz nie niesie ze sobą tyle różnych treści, emocji, niepokoi i spokoju jednocześnie. Każda z nas ma mamę, choć dla każdej z nas znaczy to co innego. I dla każdej z nas będzie to znaczyło inny rodzaj wpływu, który ma na nas mama.

Mama jest najważniejszą osobą w naszym życiu. Dała nam nasze życie i nawet jeśli niektóre z Was mogą mieć doświadczenie dorastania bez mamy (z różnych względów), to niezaprzeczalnie to się naszym mamom udało – my jesteśmy świecie.

Wyraz mama nie może być neutralny z samej natury. Bo jeśli myślimy o mamie, to za tym kryje się wiele znaczeń, oczekiwań, nadziei i straconych złudzeń. I oczywiście można powiedzieć, że przecież jesteś już dorosła, więc w sumie po co zajmować się relacją z mamą. Ale przecież nigdy nie wyrasta się z roli dziecka. Oczywiście, gdy mama odchodzi, to sprawa ma się zupełnie inaczej, ale póki żyje i jest, to zawsze jesteś dzieckiem. A to, co dostałaś od mamy i co dostajesz jako osoba dorosła, wpływa na to, jaka jesteś.

Przekazicielka mądrości pokoleń

Jako kobieta jesteś istotą intuicyjną. Mówi się czasem, że kobietami rządzą emocje. Może czasem tak jest, ale najważniejsza jest intuicja, o której napiszę kiedy indziej. Wg Clarissy Pinkoli Estes – autorki “Biegnącej z wilkami”, intuicja to mądrość pokoleń kobiet, zamknięta w naszym dziedzictwie, które przekazuje nam mama.

Jaki obraz mamy masz w sobie?

Jaka Ona była, gdy byłaś mała? Jaka jest teraz?

Może była dobra, mądra, leczyła wszystkie rany, a jej ręce odganiały od Ciebie wszelkie troski i żale? Może wybaczała wszystko, pomagała naprawiać wszystkie błędy, a Ty biegłaś do niej i wtedy, gdy ktoś zrobił Ci krzywdę, i wtedy, gdy to Ty zrobiłaś coś głupiego. Może tłumaczyła Ci cierpliwie świat oraz zawiłości matematyki.

Może była wymagająca, oczekiwała posprzątanego pokoju i samych piątek. Błędy traktowała z całą surowością, a wszystkie, które popełniłaś musiałaś naprawiać sama? Kazała Ci chodzić jak w zegarku, a jeśli pobrudziłaś bluzkę, to musiałaś ją sama prać? A może nie wolno było Ci mieć zbyt dużo zabawek, bo był bałagan, a Ty musiałaś sobie sama z nim radzić.

A może chroniła Cię przez światem i samą sobą z całych sił, nie pozwalała Ci robić niczego, bo ona potrafi lepiej i szybciej? Może nie pozwalała Ci ponosić odpowiedzialności za błędy, żeby chronić Cię przed całym światem? A może nigdy nie poczekała, żeby dowiedzieć się, co jest naprawdę dla Ciebie ważne, bo zawsze wiedziała lepiej?

Jaka była Twoja mama, gdy byłaś mała? Jaki jej obraz w sobie nosisz? Dobra, zbyt pobłażliwa, nadopiekuńcza – czy groźna i wymagająca więcej, niż Ty mogłaś swobodnie z siebie dać?

Jakie zachowania mamy Ci się podobały, a jakie złościły?

Jak myślisz o mamie, to co myślisz? Czy chciałabyś być taka jak ona, czy wprost przeciwnie? Gdy myślisz, że jesteś do niej podobna, to bardziej Cię to cieszy, czy martwi? I co to dla Ciebie znaczy? Czy kiedyś często myślałaś, że Ty będziesz zupełnie inna? I jesteś? Jak to, jaka była mama wpływa na Ciebie?

To, jaka była mama, nie pozostaje bez wpływu na nas. Oczywiście daleka jestem od rozumienia funkcjonowania człowieka zgodnego z założeniami psychoanalizy, która była jedną wielką ściemą, ale faktem niezaprzeczalnym jest, że sposób zachowania mamy, jej sposób wychowywania nas i sposób traktowania nas wpływa na to, jak nam ze sobą w życiu jest i jak funkcjonujemy w relacjach z innymi ludźmi. Natomiast na szczęście jako osoby dorosłe mamy wpływ na to, jak funkcjonujemy w życiu, możemy zmieniać swoje zachowanie i to, co o sobie myślimy, a co jest dziedzictwem otrzymanym od mamy.

W jaki sposób to, co myślisz o sobie i innych, pochodzi od mamy?

W naszej głowie nieustannie odbywa się dialog z samą sobą, a ściślej nazywając – monolog. Milion myśli, z których nawet nie zawsze zdajemy sobie sprawę, każdego dnia galopuje przez naszą głowę. Niestety nie zawsze wiesz, że ulegasz ich wpływowi, bo nie zawsze potrafisz je usłyszeć wyraźnie. Ale nawet, jeśli nie wiesz teraz do końca, o czym mówię, to zapewniam Cię, że jest w Tobie wiele myśli nieuświadomionych, które powodują, że czujesz się ze sobą w określony sposób i postępujesz w określony sposób. One mogą Cię wzmacniać, ale też mogą powodować, że Twoje działania szkodzą Ci, wszyscy mówią Ci, że nie powinnaś jakoś postępować, Ty niby to rozumiesz, obiecujesz sobie, że nie będziesz, ale jakoś nie potrafisz się wyrwać z matni.

Na szczęście to jest możliwe do zmiany, trzeba tylko popracować nad tym, zastanowić się, podjąć wysiłek i być konsekwentnym. Będę o tym mówić w kursie, nad którym pracę rozpoczynam niedługo. Nie wiem jeszcze, czy bardziej będzie to forma pisana czy gadana, ale chciałabym, aby kurs naprawdę miał moc :). Dlatego wszelkie sugestie, komentarze i pytania mile widziane!

Jaka była w Twoim dzieciństwie mama, jaka jest teraz, a jaka Ty jesteś dla innych?

No właśnie! Czy mama była otoczona ludźmi, pomagała im (bardziej niż Tobie?), dobrze się z nimi bawiła, czy raczej była samotnikiem, domowym stworem, którego rzadko obserwowałaś z innymi? A jak zachowywała się wobec obcych? Jak traktowała innych względem Ciebie? Gdy ktoś poprosił ją o coś, to Twoje potrzeby były ważne, czy natychmiast lądowały w kącie pokoju? A Ty teraz jaka jesteś?

Jaka była mama dla siebie, gdy Ty byłaś mała?

Czy była ciągle zajęta, czy jej dzień wypełniały obowiązki? Czy dzieliła się obowiązkami z kimś, czy wszystko robiła sama? Dlaczego? Bo lubiła, bo nie miała wyjścia, czy może uważała, że sama wszystko zrobi najlepiej? Co Twoja mama robiła dla siebie? A jaka Ty jesteś dla siebie? Widzisz jakieś podobieństwa? Różnice? Coś robisz lepiej? Zastanawiałaś się nad tym kiedyś?

Miłość bezwarunkowa

Tak jak Paulo Coelho zauważa, ważne, żeby mama kochała nas i była z nas dumna. Dzięki miłości matczynej możemy bezpiecznie poznawać świat, możemy popełniać błędy pewne, że nawet jeśli wszyscy odwrócą się od nas, to matka będzie przy nas murem. Tak wyposażone na życie, damy sobie radę ze wszystkim. Gorzej, gdy tej miłości bezwarunkowej miałyśmy za mało. wtedy trudniej żyć w zgodzie ze sobą, trudniej podejmować ryzyko, gorzej znosi się porażki. Dlatego to takie ważne, żeby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości popracować z tym naszym dziedzictwem otrzymanym od mamy. Aby móc szeroko rozwinąć skrzydła i czerpać z życia to, co nam potrzebne, co nas wspiera i daje satysfakcję oraz poczucie sukcesu.

Czy mama wychowała Cię dla siebie czy świata?

To ważne pytanie, które ma znaczenie dla Ciebie! Jak się wobec siebie zachowujesz, ile praw sobie dajesz, co jest dla Ciebie ważne. Ile mama dała Ci wolności wyboru, a na ile musisz o to dla siebie walczyć. Ile też wolności wyboru będziesz potrafiła dać swoim dzieciom…

Jaki mama ma na Ciebie wpływ? Kto ponosi odpowiedzialność za Twoje wybory?

Czy mama? Czy może czas już przyjrzeć się temu, czy Twoje działania to Twoje decyzje, czy może efekt tego, co galopuje Ci przez głowę, a jest echem tego, co słyszałaś od mamy czy innych bliskich, znaczących osób? I nie chodzi o to, aby kogokolwiek oceniać, a raczej dać świadomy wybór. A za wyborem i decyzjami stoi odpowiedzialność. Nie oceniaj mamy, ale raczej weź wszystko co było dobre, a zmień to, co należy zmienić. Naprawdę się da!

“Rodzice chcą być tak bardzo doskonali w oczach dzieci, że ukrywają przed nimi swoje błędy. W ten sposób dzieci niezawodnie je powtórzą.”

Andrzej Majewski

Właśnie dlatego zajmij się tym, co w posagu niesiesz od mamy, aby uchronić dzieci przed swoimi błędami, a sobie samej dać przestrzeń i wolność. Bo zasługujesz na to, jak każda kobieta.

Jeśli chciałabyś pomocy w tym, co możesz zrobić, aby zacząć pracę z tym, co dla Ciebie ważne, co może przynieść Ci spokój, ważne przemyślenia i podstawę do tego, aby rozwijać skrzydła, to dobrze trafiłaś! W sklepie możesz znaleźć mój autorski PDF, który zawiera ćwiczenia mające na celu otwarcie drogi do Twojej wewnętrznej wolności.

Zapisz się na newsletter, a regularnie będziesz dostawać do swojej skrzynki informacje, dzięki którym Twoje relacje będą jeszcze lepsze

Zapisz się na newsletter i odbierz checklistę dla sprawdzenia swojej relacji z mężem/ partnerem

Bądź PROGRESYWNA :):) Zapisując się akceptujesz politykę prywatności (do przeczytania na dole strony) i częstujesz się ciasteczkami 🙂

Poczekaj chwilkę...

Dziękuję za zapis! Będę Ci podsyłać ważne informacje o relacjach :). Abyś mogła lepiej dbać o swoją przestrzeń i o swoje ważne relacje. Ale obiecuję, że będę robić to max 2-4 razy w miesiącu 🙂

Dodaj komentarz