Konflikt po rozwodzie – dlaczego?

Konflikt między ludźmi

Rodzaje konfliktów

Konflikt po rozwodzie to rzecz najbardziej naturalna na świecie. Tam, gdzie są ludzie, tam są i konflikty. Ba! Wystarczy jeden człowiek i już możemy mieć do czynienia z konfliktem. Nazywamy go wtedy konfliktem intrapersonalnym (wewnętrznym). Taki rodzaj konfliktu towarzyszy nam w skrócie wtedy, gdy nie możemy się na coś zdecydować, gdy nam z czymś trudno, bo chcielibyśmy dwóch różnych, przeciwnych do siebie rzeczy. Słyszałaś kiedyś od kogoś, żebyś najpierw dogadała się sama ze sobą?? No to pewnie byłaś w konflikcie wewnętrznym. Oczywiście te najtrudniejsze wymagają często pomocy psychologa, czy terapeuty.

Konflikt między ludźmi to już konflikt interpersonalny. Występuje między tymi, którzy mają sprzeczne interesy (albo przynajmniej tak im się na pierwszy rzut oka wydaje) i potrzeby. Zatem każdy konflikt będzie się toczył o coś mniej lub bardziej istotnego. Konflikt po rozwodzie jest o tyle zrozumiały, że łączyło Was wiele różnych wspólnych spraw, interesów. A po rozwodzie wiele potrzeb zostaje niezaspokojonych.

Konflikt po rozwodzie a potrzeby

Wszyscy mamy swoje potrzeby, których realizacja ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia. Jeśli potrzeby nasze i osób nam bliskich są różne, wtedy przy nawet najlepszej woli wszystkich zainteresowanych, musi dojść do konfliktu.

Potrzeby wypływają zarówno z naszego systemu wartości, jak i z poziomu, w jakim są one zaspokojone. Niezaspokojenie ich w wielu aspektach będzie powodować silne konflikty. A po rozwodzie bardzo wiele potrzeb masz niezaspokojonych. Znana tutaj piramida potrzeb Maslowa mówi nam, które z nich powinny być zaspokojone w stopniu przynajmniej wystarczającym, abyśmy mogli spokojnie dzielić się z innym człowiekiem tym, co mamy.

Zwykle konflikt po rozwodzie dotyczy

  • dóbr materialnych (niedobór czegoś będzie powodował, że czyjeś potrzeby zostaną niezaspokojone – np. pieniądze, czas, zabawki, jedzenie, dlatego alimenty bywają kością niezgody)
  • wartości i przekonań (różne przekonania będą rodzić konflikty z samej swej istoty – np. pomysł na wychowanie dzieci, spędzanie wolnego czasu, opieka nad dziećmi, kontakty z rodziną).

Tak czy tak – łatwiej jest się podzielić pieniędzmi czy jedzeniem (lub innymi dobrami materialnymi), niż zmienić pod czyimś wpływem poglądy czy wyznawane wartości.

Strony konfliktu

Każdy konflikt interpersonalny występuje między przynajmniej dwoma stronami. Każda z nich dąży do tego, aby zdobyć dla siebie jak najwięcej, aby wydarzenia działy się według jej scenariusza. Strony konfliktu to w naszym przypadku były mąż i żona (partnerzy) albo rodzice – dziecko. Ponieważ są to osoby sobie niegdyś bardzo bliskie, bardzo silnie ze sobą związane, to konflikty mogą być rozpięte na całej osi – od nieznacznych różnic zdań do potężnych wojen na wielu frontach.

Emocje i motywacje, które targają stronami konfliktu to:

  • miłość vs. złość, nienawiść
  • chęć wygranej vs. chęć utrzymania więzi
  • potrzeba bycia zaopiekowanym vs. potrzeba niezależności
  • chęć zachowania autonomii vs. potrzeba bycia zależnym
  • chęć posiadania vs. chęć dzielenia się

To najważniejsze dążenia, a ich przeciwstawność powoduje, że konflikty bywają naprawdę bardzo silne, a im większa aktywność stron, tym bardziej “spektakularny” będzie jego przebieg.

Dynamika konfliktu po rozwodzie

Konflikt raz będzie się zaogniał, innym razem będzie tylko delikatnie iskrzył się przykryty pozorami porozumienia. A czasem będzie się udawało w ogóle go unicestwić. Jednak póki sytuacja, która doprowadziła do konfliktu nie zostanie wyjaśniona i nie zostaną poczynione jakieś konkretne ustalenia, to zwykle wystarczy chwila nieuwagi i znów zaczyna się wojna. Często latami toczona w kółko o to samo. I dalej od rozwodu, tym oczywiście emocje są mnie silne, a zatem i konflikt będzie się osłabiał. Jeśli jednak nie został rozwiązany na początku, albo jeśli nie zaczniesz żyć pełnią swojego własnego życia, to konflikt może eskalować przez całe lata po rozwodzie

Czy konflikt jest dobry, czy zły?

Konflikt nie jest ani dobry, ani zły. Konflikt po prostu jest. Ważna jest natomiast nasza reakcja w jego obliczu. Czyli to, co zrobisz, jak się zachowasz, do czego będziesz dążyć. Czy będziesz z drugim człowiekiem rozmawiać, czy walczyć do upadłego.

Tutaj dowiesz się, co zrobić, aby minimalizować konflikty – choć masz wpływ tylko na siebie (serio, da się, nawet po rozwodzie 😉 ). Nauczysz się, jak to zrobić. W razie potrzeby możesz uzyskać moje wsparcie – jestem psychologiem i mediatorem – o konfliktach wiem chyba wszystko. Więc śmiało korzystaj! Znajdziesz mnie również na facebooku Albo na szybko możesz skorzystać z rozmowy ze mną lub mediacji. A już na pewno zapisz się na bezpłatny newsletter, aby żyć lepiej i codziennie budzić się z uśmiechem 🙂

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x