Dlaczego warto wybrać mediację?

Co da Ci mediacja?

Mediacja da Ci siłę. A przynajmniej pozwoli nie utracić tej, którą masz. Warto wybrać mediację, ponieważ tylko rozmawiając z drugim człowiekiem, jesteśmy w stanie się z nim dogadać. Oczywiście nie chodzi mi o to, że musisz się z nim pogodzić, a jedynie o to, aby ustalić to, co jest do ustalenia.

Rozmowa nie zawsze jest łatwa, dlatego wiele sporów kończy się z sądzie. Jednak w przypadku ważnych relacji naprawdę nie warto stawać w szranki. W sumie nawet wtedy, gdy relacja nie jest dla Ciebie jakoś istotna, zdecydowanie lepiej jest mediować. Dlaczego? Bo wtedy nie tracimy swoich sił na walkę, a budujemy je w procesie mądrego porozumiewania się z drugim człowiekiem. Zdecydowanie lepiej wspomóc się neutralnym mediatorem, który będzie sprzymierzeńcem waszego porozumienia.

  Twoją siłą może być również mądre podejście do spraw spornych.

Kiedy warto wybrać mediację?

Mediację warto wybrać zawsze wtedy, gdy jesteś w jakimkolwiek sporze z innym człowiekiem (lub ludźmi, a nawet instytucją). W zasadzie ilość spraw, których może dotyczyć mediacja jest nieograniczona. W związku z tym – jeśli w Twojej głowie pojawi się pytanie, jak sobie poradzić z konfliktem lub sporem z drugim człowiekiem, warto poszukać mediatora. Również wtedy, gdy zaczynasz myśleć o sądzie, a nawet wtedy, kiedy już walczycie w sądzie. Bo nie warto tracić swojej energii i mocy na wypalające walki.

Jakie sprawy możesz załatwić w mediacji?

W mediacji możesz załatwić mnóstwo spraw. To zależy, w jakim obszarze swego życia szukasz rozwiązania trudnej sprawy. W zasadzie jest tak mało ograniczeń ze strony ustawodawcy, że łatwiej jest wskazać, jakich spraw nie załatwisz w drodze mediacji ;). Spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Jakie sprawy trafiają do mediacji?

Mediacja często jest wykorzystywana w ustalaniu warunków rozwodu i opieki nad dziećmi, a także ustalaniu alimentów. Jest to moim zdaniem najlepszy sposób na to, aby rozpad małżeństwa odbył się jak najbardziej bezboleśnie dla dzieci i dla małżonków, a jednocześnie jest to nadzieja, że po polubownym rozwiązaniu sporu uda się pozostać w poprawnych relacjach (dla dobra własnego i dzieci). I nie dać się ograbić z siły, którą lepiej przeznaczyć na budowanie nowego, własnego życia. Oczywiście można też mediować to, jak ma wyglądać dalszy związek, na Twoich warunkach!

Sprawy pracownicze – bo przecież mnóstwo historii sporów, mnóstwo zagmatwanych relacji to właśnie sprawy zawodowe. Tu też może się zdarzyć, że jakaś relacja będzie potrzebowała wsparcia mediacji, abyś mogła swobodnie pracować i rozwijać się zawodowo.

Sprawy cywilne – między sąsiadami, między obcymi sobie ludźmi, którzy z jakiegoś powodu weszli w konflikt (stłuczka, podpisana z kimś umowa, która nie została właściwie zrealizowana, brak płatności, szczekający pies, rozjeżdżana droga etc.). Bo przecież różne relacje odbierają nam energię – także te dalsze. A długotrwały spór z sąsiadem może być naprawdę obciążający.

Pewnie można mnożyć opisywanie spraw, z którymi zamiast do sądu można iść do mediatora.

Jakie będziesz mieć korzyści z mediacji?

  • najważniejszą jest ugoda, która rozwiąże wasz spór, a do tego będzie satysfakcjonująca dla każdego – to dopiero daje siłę i poczucie mocy 🙂
  • porozumienie z drugim człowiekiem, które spędzało Ci być może sen z powiek
  • szybko rozwiązana sprawa, bez kosztów sądowych i adwokata, bez pism procesowych, bez narzuconych terminów spotkań
  • będziesz współautorką treści, a co za tym idzie – postanowień ugody, a to pozwala poczuć swoją moc sprawczą (nieprawdopodobną siłę do działania)
  • nie dostaniesz obuchem w głowę ze strony pełnomocnika drugiej strony
  • możesz liczyć na stałość ustaleń, a nie walkę w kolejnych instancjach
  • będziesz mogła nadal współpracować z człowiekiem, z którym toczyłaś spór, jeśli obojgu wam to do czegoś potrzebne (praca, rodzina)
  • ugoda ma moc prawną, choć czasem musi ją zatwierdzić sąd (ale jeśli nie dochodzi do procesu, to dzieje się to bez ponoszenia kosztów)

Czyli szybko, tanio i skutecznie. A Ty możesz zając się czym ważnym, gdy rozwiążesz spór. Przecież zdecydowanie lepiej jest swoją siłę przeznaczać na budowanie własnego życia czy kariery. Lepiej kierować swoją siłę na zmiany, z którymi trzeba się czasem zmierzyć, na budowanie relacji z bliskimi i na to, co najważniejsze – zdobywanie świata dla siebie!

Mediacja buduje siłę swoich uczestników, ale też do mediacji potrzeba siły. Takiej wewnętrznej mocy, która pozwala działać. Nie walczyć, ale właśnie działać ! Oczywiście mediator dba o to, by obie strony były w mediacji równe, ale Ty sama możesz już teraz budować swoją siłę, by mieć z czego czerpać.

Niedługo zacznę pracować nad e-bookiem, który poszerzy Twoją wiedzę na temat konfliktów w kontekście budowania dobrych relacji. Lista oczekujących już wkrótce. Na tą chwilę możesz sprawdzić moją ofertę, gdzie znajdziesz również mediację 🙂

No i koniecznie zapisz się na newsletter w okienku po prawo, gdzie już teraz możesz czerpać – dla swojej własnej mocy :). I pamiętaj – newsletter też będzie się zmieniał – razem z projektem całej Progresji 🙂

Możesz być też ze mną w kontakcie na FB – zapraszam.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz